Rok 1977. Ksiądz Jan Zieja, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników, zostaje wezwany na przesłuchanie. Oficer służb bezpieczeństwa Grosicki nakłania go do współpracy. Ksiądz odmawia. Grosicki nie daje za wygraną. Rozpoczyna się pojedynek dobra ze złem. Rozmowy duchownego z funkcjonariuszem stają się podróżą po barwnym życiu księdza, obrazem jego niezłomnej postawy oraz opowieścią o najważniejszych wydarzeniach polskiej historii XX wieku.

2020, 110’, dramat
reżyseria: Robert Gliński
scenariusz: Wojciech Lepianka
obsada: Andrzej Seweryn, Zbigniew Zamachowski, Mateusz Więcławek, Sonia Bohosiewicz

Zbigniew Zamachowski – aktor filmowy, teatralny, estradowy, dubbingowy, autor muzyki i tekstów piosenek.

W filmie debiutował  w 1981 r. rolą w „Wielkiej majówce” Krzysztofa Rogulskiego. W teatrze dwa lata później, a już w 1985 otrzymał dyplom na Wydziale Aktorskim PWSFTViT w Łodzi.

W latach 1985–1997 występował w Teatrze Studio w Warszawie, od 1997 r. jest aktorem Teatru Narodowego. Wykładowca piosenki aktorskiej w warszawskiej Akademii Teatralnej. Prowadzi autorską audycję „Zamach na dziesiątą muzę” w Radiu Nowy Świat. 

Znany z wybitnych kreacji, które stworzył w filmach Krzysztofa Kieślowskiego („Dekalog X”, czy  „Trzy kolory. Biały”), Kazimierza Kutza („Zawrócony”, „Pułkownik Kwiatkowski”, „Sława i chwała”), Roberta Glińskiego („Cześć, Tereska”, „Zieja”). Grał m.in. u  Andrzeja Wajdy, Wojciecha Jerzego Hasa, Filipa Bajona, Wojciecha Marczewskiego, Macieja Wojtyszki czy Jacka Bromskiego.

Laureat Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego I stopnia za „osiągnięcia aktorskie w teatrze, filmie i estradzie”, Wiktorów 1992, 1996, 1997, Złotej Kaczki 1995 i 2002, Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza,   Nagrody im. prof. Aleksandra Bardiniego na XVIII Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu 1997, Polskiej Nagrody Filmowej „Orzeł” 2002 i 2004, Nagrody na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji „Dwa teatry” w Sopocie 2006 i 2008. Dwukrotnie nagrodzony za pierwszoplanową rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2005), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2015) i Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2015).

kiedy: bezpłatny dostęp online 4 grudnia, 17:00
prowadzenie: Łukasz Maciejewski