Małgorzata ImielskaMAŁGORZATA IMIELSKA
Absolwentka Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej na WRiTV UŚ w Katowicach, reżyser oraz autor scenariuszy filmów dokumentalnych, fabularnych, spektakli teatralnych i radiowych.
Jej debiut fabularny (wg autorskiego scenariusza) „Wszystko dla mojej matki” otrzymał nagrodę za reżyserię i dla najlepszego filmu fabularnego na International Film Festival Dhaka 2020, wyróżnienie za debiut reżyserski i Nagrodę Publiczności na Warszawskim Festiwalu Filmowym w 2019 r. Ponadto wyróżnienia na Festiwalu Lubuskie Lato Filmowe, Forum Kina Europejskiego Cinergia oraz Bastau International Film Festival w Kazachstanie. Zofia Domalik, która zagrała postać Olki, otrzymała nagrodę za profesjonalny debiut aktorski na FPFF w Gdyni w 2019 r.
Ostatni film dokumentalny „Miłość i puste słowa” (2018), zdobył liczne nagrody w Polsce i zagranicą, m.in. „Złote Grono” na 48. Lubuskim Festiwalu Filmowym oraz nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich na Międzynarodowym Festiwalu „Człowiek w Zagrożeniu” w Łodzi w 2018 r. Na tegorocznych festiwalach uzyskał nagrodę główną na Hong-Kong International Film Festival, nagrodę za reżyserię filmu dokumentalnego na Great Message International Film Festival w New Delhi, nagrodę główną w kategorii „Women’s Films Winner” na International Cult Filom Festival w Kalkucie oraz nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego na Festiwalu Polskich Filmów „Ekran” w Toronto. Ponadto był także prezentowany na międzynarodowych festiwalach w Krakowie, Cottbus, Pradze, Budapeszcie i Wiedniu. Inne ważne nagrody za film dokumentalny: „Powiedz mi dlaczego” (nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Konkursie Polskim w Krakowie w 2007 r., nagrodę Bronze Remi na Worldfest Independent Film Festival w Huston oraz wyróżnienie na MFFD w Kantonie), „Przeżyć Afganistan” (główna nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych w Warszawie w 2012 r.).
Telewizyjny spektakl teatralny „Chciałam ci tylko powiedzieć” uhonorowano nagrodą im. Stefana Traugutta za debiut autorski i reżyserski w Teatrze TV na Krajowym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru TV „Dwa teatry” w Sopocie w 2007 r. Kolejny „Sprawa Emila B” otrzymał nagrodę „World’s Silver Medal” na Międzynarodowym Festiwalu New York Festivals 2009.
W tej chwili pracuje nad scenariuszem drugiego filmu fabularnego „Ta cholernie piękna miłość”.

 

Jagoda SzelcJAGODA SZELC
Reżyserka i scenarzystka. W 2006 r. ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Stypendystka Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach (2004) i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012). W 2018 r. ukończyła z wyróżnieniem wydział Reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi. Jej filmy były pokazywane na takich festiwalach jak: Karlove Vary, Hot Docs, Cannes Short Corner, Nowe Horyzonty czy Brooklyn Film Festival i wiele innych. Jej krótka fabuła „Taki pejzaż” otrzymała główną nagrodę dla filmu studenckiego – Złotą Kijankę na Camerimage Film Festival (2013). W 2017 r. pełnym metrażem „Wieża. Jasny dzień” zdobyła nagrodę za najlepszy debiut i scenariusz na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz wiele innych międzynarodowych nagród. Film został pokazany na Festiwalu Berlinale w prestiżowej sekcji Forum. Laureatka Paszportów Polityki 2018. W tym samym roku ukończyła swój drugi pełnometrażowy film „Monument” (nagroda specjalna 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych). Wykłada reżyserię filmu fabularnego w Szkole Filmowej w Łodzi oraz pracę z kamerą na Wrocławskiej AST. Jest weganką. Przyjaciółka organizacji Otwarte Klatki.

 

KRZYSZTOF MAJCHRZAK
Jeden z najbardziej charakterystycznych aktorów filmowych i teatralnych, znany z licznych kreacji w filmach Jana Jakuba Kolskiego, Piotra Szulkina i Witolda Leszczyńskiego; również muzyk koncertujący z kwartetem jazzowym A-2, wykładowca warszawskiej Akademii Teatralnej.
Studiował wokalistykę i pedagogikę w PWSM w Łodzi, później rozpoczął studia aktorskie w tamtejszej PWSFTviT, by ostatecznie dyplom zrobić w warszawskiej PWST w 1974 r. Po studiach, w latach 1974-1975 występował w Teatrze Narodowym, przez 16 kolejnych lat należał do zespołu warszawskiego Teatru Powszechnego, od 1991 r. aktor warszawskiego Teatru Studio. Debiutował jeszcze na studiach w 1970 r., a dziewięć lat później wystąpił w pierwszej głównej roli filmowej u Filipa Bajona w „Arii dla atlety”, która okazała się przełomem. Niezapomnianą kreację stworzył w „Konopielce” Witolda leszczyńskiego (1981 r.). Z tym reżyserem spotkał się jeszcze na planie „Siekierezady” (1985 r.). Druga połowa lat 90. to okres intensywnej i owocnej współpracy z Janem Jakubem Kolskim. Wyjątkowym momentem na jego artystycznej drodze było spotkanie z Davidem Lynchem przy filmie „Inland Empire” (2006 r.), gdzie aktor wcielił się w postać Fantoma.
Wielokrotnie nagradzany, m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni („Cudowne miejsce” 1994 r., „Historia kina w Popielawach” 1998 r., „Pornografia” 2003 r.).
W 2016 r. zagrał główną rolę w filmie J.J. Kolskiego „Las 4 rano”, do którego także współtworzył scenariusz.

 

ŁUKASZ MACIEJEWSKI
Filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny, wykładowca akademicki. Absolwent filmoznawstwa UJ, asystent na Wydziale Aktorskim w Szkole Filmowej w Łodzi, dyrektor artystyczny festiwalu „Kino na Granicy” w Cieszynie oraz „Grand Prix Komeda” w Ostrowie Wielkopolskim. Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Światowego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych „Fipresci”, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Recenzent i felietonista m.in. „Onetu”, „Kalejdoskopu Łódzkiego”, „Krakowa”. Ambasador projektu „Kultura Dostępna w Kinach”, członek kapituły „Paszportów Polityki”. Dwukrotny laureat Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategoriach „książka roku” i „krytyk roku” (czterokrotnie nominowany do tej nagrody), laureat „Złotej Róży”, statuetki „Uskrzydlonego”, „Dziennikarskiej Weny”, „ArtKciuka” dla osobowości roku, oraz medalu województwa małopolskiego Polonia Minor za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury. Autor lub współautor kilkudziesięciu książek, między innymi: „Wszystko jest lekko dziwne” – wywiad rzeka z Jerzym Radziwiłowiczem (2012), „Aktorki. Spotkania” (2012), „Flirtując z życiem” – wywiad rzeka z Danutą Stenką (2013), „Aktorki. Portrety” (2015), „Aktorki. Odkrycia” (2018) oraz „Krystian Lupa. Koniec świata wartości. The end of the world of values” (2017).

 

BARTOSZ KRUHLIK
Absolwent Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Jego filmy były pokazywane setki razy na polskich i zagranicznych festiwalach. Najważniejsze selekcje: San Sebastian IFF, Tallinn BNFF, Karlove Wary IFF, Montreal WFF, Sarajevo FF, IDFA. W roku 2013 otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia dla studentów uczelni artystycznych. Autor nagradzanych spotów społecznych. W ubiegłym roku jego debiut fabularny „Supernova” otrzymał nagrodę za Najlepszy Debiut Reżyserski na 44. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, Tarnowską Nagrodę Filmową (Grand Prix), a także nominacje do Polskich Nagród Filmowych „ORŁY” w kategorii: Najlepszy Film oraz Najlepsza Reżyseria. Tytuł ten uzyskał ponad 20 nagród i nominacji na polskich i światowych festiwalach. Kilkukrotny laureat konińskiego OKFA (2009, 2011, 2014). W wolnych chwilach zapalony szachista.