Poetycka opowieść o współczesnej Polsce pogrążonej w pędzie za lepszą przyszłością. Film podzielony na dwie części, opowiadający dwie niezależne historie. Trzydziestopięcioletni Maciek traci wiarę w sens życia. Pracuje od świtu do wieczora, by spłacać kredyt mieszkaniowy. Chcąc zemścić się na nieuczciwym pracodawcy, zabiera mu auto. Ryzykuje wszystko i rusza w desperacką podróż bez planu. W całym kraju trwają przygotowania do obchodów pewnej rocznicy. Pracowniczka urzędu miasta, trzydziestopięcioletnia Magda, współorganizuje wydarzenia. Na początku bardzo oddana, z czasem zauważa hipokryzję najbliższego otoczenia. Zbieg zdarzeń sprawi, że ich ścieżki skrzyżują się.

Film twórcy wielokrotnie nagradzanych „Mojego miasta” (2002) i „Erratum” (2011), laureata 40. OKFA 1994 r., „cichego mistrza polskiego kina” – jak określił reżysera krytyk filmowy Łukasz Maciejewski.

Bohaterowie prowadzą życie, jakie wiedzie wielu zwyczajnych, mniej lub bardziej zadowolonych, obywateli. Istotne są okoliczności i próba przeciwstawienia się, bo jest to krok w stronę człowieka i człowieczeństwa, czyli wolności. //Marek Lechki

 

2019, 92`, dramat
scenariusz i reżyseria: Marek Lechki
obsada: Magdalena Popławska, Piotr Żurawski, Ilona Ostrowska, Tomasz Sapryk

kiedy: bezpłatny dostęp online 4 grudnia, 20:30